2014. december 31., szerda

Mákos habos palacsinta

Ha szilveszter, akkor kell valami apró szemes, hogy a következő esztendőben ránk köszöntsön a bőség és a szerencse. Nem tudom, beválik-e, de ki tudja, ha nem ennénk minden évben ilyenkor, miféle nyomor látogatna hajlékunkba? A lencsével szakítottam, elvégre az nem paleo. Bár meg kell valljam, nagyon finom, véleményem szerint. De lehet, hogy az érzékeny paleoszervezetem brutál jelzést küldene már felém ilyen kihágás eredményeképpen. Így aztán a mákot választottam, amúgyis édesszájú vagyok. Hirtelen ötletből született, íme:


Hozzávalók:
10 db tojáscsinta (10 tojás, 10 ek víz)
ha kevesebb tojásból akarod, tegyél hozzá nyílgyökérlisztet vagy gesztenyelisztet

Máktöltelék:
10 dkg darált mák
10 dkg eritrit
1-2 dl víz
1/2 citrom leve
2 ek cocomas 
2 tojás sárgája

Tetejére:
cukormentes baracklekvár
2 tojás fehérje
2 ek eritrit
1/2 citrom leve

Először elkészítettem a tölteléket. 1 dl vízzel és az eritrittel szirupot főztem, beletettem a darált mákot, hozzáfacsartam a citromlét és főztem kicsit. Ha sűrűnek találtam, öntöttem hozzá még kis vizet, majd a tűzről levéve belekevertem a tojások sárgáját és a cocomast. Ezután kisütöttem a tojáscsintákat, megkentem a töltelékkel és egy kisebb kókuszzsírral kikent kerámiatepsibe fektettem. Megkentem a nyáron steviával főtt baracklekvárral (tetszés szerinti mennyiségben) a palacsintasort. A tojásfehérjét citromlével és eritrittel kemény habbá vertem, ráöntöttem az egészre és pirulásig sütöttem előmelegített sütőben. Pár perc. Szerintem fel lehet turbózni még egy kis mazsolával vagy magozott meggyel a tölteléket. 

2014. december 29., hétfő

Mirindás vagy Fanta szelet Mirinda és Fanta nélkül, paleosan

Csuda egy találmány ez a totu! Mivel a kávémat tojástejjel iszom, heti 2-3 tojásfehérje mindig összegyűlik, a fagyasztóban várja a sorsát. Akkor főzöm meg, mikor megtelik a 3 db két decis műanyagpohár. Nagyon egyszerű, egy nagy fazékban vizet forralok, öntök bele 0,5 dl 20%-os ecetet, majd a fehéredésig vert tojásfehérjét. Ezt nem szabad kemény habbá verni, akkor nem lesz lágy, túrószerű. Fakanállal kevergetem, vigyázni kell, ne fusson ki, majd, mikor a megfelelő állagot eléri (tényleg olyan lesz, mint a túró), leszűröm. 6 dl tojásfehérjéből 30 dkg totu lesz.
És ilyeneket lehet belőle például varázsolni:

Hozzávalók:

Tészta
5 tojás
5 ek eritrit
5 ek kakaópor
1 kk szódabikarbóna

Túrótöltelék:
30 dkg totu
1 citrom leve és héja
10 dkg eritrit
mazsola
200 ml cocomas habbá verve
0,5 dl víz
1 ek zselatin

Gyümölcszselé
Tetszőleges gyümölcsből fél liter turmix (ez sárgabarack)
1 ek zselatin
2 ek eritrit

A piskótát a szokásos módon megsütjük egy nagyobb tortaformában, előmelegített sütőben. (sárgáját eritrittel, kakaóval, szódabikarbónával kikeverjük, majd beleforgatjuk a kemény habbá vert fehérjét)
A totut kikeverem a citromlével, eritrittel, belekeverem a habbá vert cocomast, majd a vízben feloldott zselatint, reszelt citromhéjat és a mazsolát. Ráöntöm a kihűlt tésztára, irány a hűtő. 
A gyümölcsturmix egy kis mennyiségében feloldom a zselatint, főzöm kicsit, majd hozzákeverem a többi turmixhoz az eritrittel együtt. Ráöntöm a megderment túrókrémre, visszatolom a hűtőbe. Nagyszerűen szeletelhető.

Feketeerdő torta

Ó, a karácsony. Paleoéletem harmadik karácsonyán vagyok túl. Az idén is újabb tapasztalattal lettem gazdagabb. Mégpedig, hogy a paleoételek mértéktelen fogyasztása és a sok nasi ugyanúgy a hájréteg gyarapodását eredményezi, mint a régi karácsonyok bejglis, kókusztekercses, hókockás csemegéi. Csak nem leszel annyira elnehezült, meg nem vered a szögeket marékszám a koporsódba. De azért oda kell figyelni, nem egészséges, ha többet eszel, mint amennyit felhasználsz. Igaz, a karácsony nem a diétáról szól, de azért tessék okosan táplálkozni akkor is. Különben elkap a sikítófrász, mikor ráállsz a mérlegre. Ezt magamnak is írom, mert kicsit pórul jártam. A sok fogás mindegyikét meg kellett kóstolni ugye. Torna meg sehol. Nem várok január 1.-ig, ma kezdem a ledolgozgatást, és visszafogom magam. Viszont megosztom veletek azt a két tortát, amit szerintem nem paleos vendégeink sem fognak a süteményesvillával piszkálni savanyú, csalódott ábrázattal. Jó, ez túlzás, egyik paleosüti sem marad a nyakunkon, hisz csak jó anyag van benne. 
Nos, az első a Feketeerdő torta. Még a nyáron befőztem a két cseresznyefa tetemes termését. Nem kis munka volt, de most örülök, hogy akkor álltam a sarat. Natur, cukormentes, tartósítószermentes és nagyon finom. Ebből használtam egy üveggel hozzá.


 Hozzávalók:

Tészta
5 tojás 
5 ek eritrit
1 kk szódabikarbóna
4 ek kakaópor
1 ek kókuszliszt
5 ek kókuszzsír

Töltelék
300 ml kókuszkrém (cocomas)
2x0,5 dl víz
1 ek zselatin
2 ek eritrit
1 üveg natur cseresznye, vagy meggybefőtt

Csoki
1 ek kókuszzsír
1 ek kakaó
1 ek méz

A tojás sárgáját kikeverem az eritrittel, majd belekeverem a többi hozzávalót, a végén fedig a keményre felvert fehérjét. Kikent tortaformába öntöm (18 cm) és előmelegített 180 fokos sütőben sütöm. Ha kihűlt, kettévágom, az alsó részt benne hagyom a formában, visszakapcsozom a peremet. 
A cocomast 0,5 dl vízzel és 2 ek eritrittel felverem (nem lesz nagyon kemény, csak habos), a vízben feloldom a zselatint és ezt is belekeverem. Ezután a kimagozott cseresznyét. a tésztát meglocsolom a befőtt levével, amibe kevés rumot tettem. Ráöntöm a  habot a tésztára, ráteszem a levágott tésztát és beteszem a hűtőbe 1-2 órára. Tetejére csokit készítek a kókuszzsírból, mézből és kakaóból. Tálalásig visszateszem a hűtőbe.