2014. szeptember 30., kedd

Rakott sütőtök

Tányéron kellett volna fotóznom, de amint tányérra került, eltűnt. Így aztán fogtam a maradékot és idehoztam neked. Bocsi. De fergetegesen finom. Én birkahúsból csináltam, de persze teljesen mindegy, milyen húsból készíted a pörköltet. Finom és kész. Talán még egy kis pirított szalonnával is fel lehet dobni, de nekem így is be kell kötnöm a szememet, hogy maradjon holnapra is valami. 

Hozzávalók:
Kb. fél kiló sütőtök, félérett állapotú finomabb (én sonkatököt szoktam ültetni, abból készült)
fél kiló hús
1 fej vöröshagyma
só, bors, kömény, babérlevél, pirospaprika, kakukkfű
2 tojás
ízlés szerint reszelt sajt

A tököt meghámozzuk, felkarikázzuk, sós vízben babérlevéllel megfőzzük. Kizsírozott tepsibe terítjük. A húst felkockázzuk, a fűszerekkel pörköltet főzünk. Elosztjuk a tökrétegen. Két tojást felverünk, kakukkfűvel ízesítjük és a pörkölt tetejére öntjük, majd sajtot reszelünk rá. Hard-paleosok a sajtot hagyák el, helyette kesutejfölt vagy totuból készült tejfölt is választhatnak. 
Előmelegített sütőben addig sütjük, míg a teteje megpirul. 

Almás-cukkinis pite

Juuuj, ez nagyon finom! Kicsit kezdek kizökkenni az ősemberségből, ugyanis Yetiné biztosan nem rendelkezett kerámiasütővel, reszelővel, habverővel, szerintem azt sem tudta, mi az a cukkini. De hát ugye azt már tudjuk, hogy a paleo nem is Yetinéről szól, hanem az ártalmatlan és tápláló ételekről. Hasznos törekvés, ha igyekszünk a lehető legegyszerűbben és legrövidebb főzéssel létrehozni a vacsoránkat. Vagy ebédünket. De hát gyengék vagyunk és állandóan remekelni akarunk, étkezéseink az élvezetet szolgálják. Hát olyan kevés öröm van az életben, leszámítva a pillangót, a napocskát, a madárcsicsergést, a hűsítő záport, gyermeked mosolyát és nyakad köré kulcsolt karjait, és még sorolhatnám.... végülis nem is olyan kevés. Hadd sorakoztassam mellé az étkezést is. Okozzon örömet. Mint ez a pite.


Hozzávalók:
Tésztához:
4 ek kókuszliszt
2 ek gesztenyeliszt
2 tojás
2 tojás sárgája
4 ek kókuszzsír
4 ek eritrit
1 ek utifűmaghéj

Töltelék:
1 átlagos cukkini
4 alma
4 ek eritrit
1 kk fahéj
5 dkg darált mogyoró vagy mandula vagy dió

Tetejére:
2 tojás fehérje
2 ek eritrit
1 citrom leve

A tészta hozzávalóit összekeverjük. A cukkinit és az almát lereszeljük, összekeverjük az eritrittel és fahéjjal. Ha levet enged, kinyomkodjuk. A léből annyit, hogy kb. bejglitöltelék sűrűséget kapjunk, hozzákeverünk a tésztához. Egy kerámiatepsit kikenünk kókuszzsírral, megszórjuk kókuszreszelékkel. Rányomkodjuk a tésztát, ráterítjük a mogyoróval elkevert tölteléket és előmelegített sütőben 180 fokon addig sütjük, míg a széle megpirosodik. Közben a tojások fehérjét az eritrittel és a citromlével kemény habbá verjük, ráterítjük a sütire és visszatesszük a sütőbe, míg szép pirosra sül. Tetejére is szórhatunk durvára vágott diót, mogyorót stb.


2014. szeptember 27., szombat

Sütőtökfelfújt-Nyiss az új felé

Amikor paleos lettem, még bennem is a régi ízek mocorogtak. Általában szerintem ez így megy legtöbbünknél. Paleosítjuk a korábban megszokott ételeinket. Aztán meggyőzzük magunkat arról, hogy ez így is finom. Ami valahol nem is becsapás, hiszen tényleg finom, leszámítva a különféle kenyrkísérleteket. Sokadik próbálkozásra tényleg létrejön valami kenyérhez hasonló. De nem az. A szalonnás tojást nem kell paleosítani, és a magyar konyhában rengeteg olyan étel van, amiből csak a lisztet vagy a tejfölt, vagy rántást kell kihagyni, és már eheted is, vagy tejföl helyett cocomas+ecet keverékét használod és szinte észre sem veszed, hogy nem a hagyományos módon készült. Amikor már elég hosszú ideje paleozol, egyszercsak elkezdenek jönni az ötletek. Eleinte pár bátortalan kísérlet, mert ilyen még sosem volt úristen, lehet, hogy a szemétben végzi? Meglepődsz, hogy milyen jó kis kaját találtál ki. Átveszed más ötleteit is, és egyszercsak azon kapod magad, hogy teljesen átalakultak a főzési szokásaid. Már nem érdekel a palacsinta meg a kakaós csiga, hiszen kitárult előtted egy sokkal érdekesebb világ, ami ízesebb élményekkel ajándékoz meg. Egyre nagyobb élmény lesz a főzés, és inkább olyan receptet keresel, mikor épp nincs ötleted (ami nagyon ritka) ami valami új kihívás, új élmény. Mezei Elmiránál találtam ezt a jó kis sütőtökfelfújtat. Az első sütőtököt nem akartam saját kútfőből elkészíteni, valami kipróbáltat szerettem volna, hogy tutira menjek. Szakácskönyv le a polcról, naná, hogy volt benne sütőtök, nem is találtam bonyolultnak. Hát akkor go!
Hozzávalók:
500g sütőtök
1/2 kk szódabikarbóna
5 dkg kókuszzsír
3 tojás
1 ek kókuszliszt
2 ek szezámliszt
só, bors
szerecsendió

A sütőtököt felkozckázzuk, gőz felett megpároljuk. Kicsit kihűtjük, aprítógépbe tesszük, majd az összes hozzávalóval pépesítjük. Ha van felfújtsütőnk, (nekem nincs, én kerámiatepsiben készítettem) kikenjük kókuszzsírral, aljára teszünk sütőpapírt, hogy könnyebb legyen majd kivenni a felfújtat, és belekanalazzuk a masszát. 6 db lesz belőle. Előmelegített sütőben 180 fokon kb 30 perc alatt megsütjük.
Azért majd a legközelebbinél kipróbálom úgy is, hogy a fehérjét kemény habbá verve keverem bele. Így is nagyon finom, sikert értem el vele. Köszi, Elmira. :D

2014. szeptember 21., vasárnap

Avocado-csokikrémes szelet

Muszáj volt a sok avocadommal kezdeni valamit. Eszembe jutott, hogy egy időben állandóan csokikrémet csináltam belőle. Roppant finom. Sőt, ha rákenem egy kis alapra, tisztára sportszeletfíling van. Csak az a baj, hogy nem bírom abbahagyni.


Krém:
2 avocado
1 banán
1 ek méz vagy xilit
pici rum
mazsola
vörös áfonya
2 ek kakaó

Alap:
15 dkg darált dió
5 dkg aszalt szilva
1 ek méz
2 ek kakaó

A diót és a szilvát aprítógépben megdaráljuk, belekeverjük a mézet, kakaót.  Kis tortaformába nyomkodjuk, majd ráterítjük a krémet: Az avocadot a banánnal, mézzel, kakaóval, rummal összeturmixoljuk. Belekeverjük a mazsolát (ízlés szerint). Végül meghintjük aszalt vörösáfonyával és a hűtőben pár órát pihentetjük. 
ezt a krémet használhatjuk piskótába is, vagy linzer összeragasztására.

Csibeaprólékleves májgaluskával

Megint volt a boltunkban kacsamáj. Ez egy kis falusi bolt, nem úgy van az, hogy csak átlépek valamiért és az tuti van. Újabban péntekenként hozatnak kacsamájat is. Úgy látszik, van rá kereslet. Vettem gyorsan fél kilót, amint belehasított az agyamba, hogy májgaluskalevest akarok enni de izibe! Azért kellett rá várnom egy napot. Összeszedtem pár levesnek való zöldséget a kertben, meg eszembe jutott, hogy a combról levágott farrészeket is lefagyasztottam múltkor. Akkor csapjunk a lovak közé. Ilyen lett: 


Két tányérral simán bekanalaztam belőle.

Hozzávalók:
sárgarépa
paszternák
karalábé
vöröshagyma
cukkini
brokkoli
zellerlevél
csibeaprólék

Galuskához:
kb 20 dkg máj
1 tojás
só, majoranna
2 ek tápiókakeményítő

Az apróra vágott hagymát kacsazsíron megdinszteltem, majd rátettem a szintén nagyon apróra vágott zöldségeket. (azért nem írtam mennyiséget, mert nem mértem, annyit tegyél bele amennyit szeretsz, amennyid van, ízlés szerinti) Megsóztam, lefedve pároltam. később hozzáadtam az aprólékot, felöntöttem vízzel és főztem tovább. Közben a májat elkapartam, összekevertem a galusga hozzávalóival, és mikor a zöldségek és az aprólék is megfőtt, kiskanállal beleszaggattam a levesbe. Beleszórtam a felaprított zellerlevelet és kész.
Mivel lótásfutás volt, nem nagyon foglalkoztam a fűszerezéssel, de ilyen egyszerű kivitelben is roppant ízletes lett. 

2014. szeptember 20., szombat

Guacamole

Megint akciós volt az avocado. Ilyenkor keményet veszek, aztán majd megérik. Mert ugye nem 1-2 db-ot teszek a kosárba hanem legalább hatot. Úgy hozta a sors, hogy nem én vásároltam, lényeg, hogy 11 db gyönyörű avocado figyelt rám a tálban. Még kemények voltak, én kis naiv arra számítottam, hogy majd egymás után érnek, olyan tempóban, ahogy én fogyasztom. Haha. Két nap alatt puha lett mind. Meg is ijedtem, hogy bár tényleg nagyon szeretem, a sors most komolyan vette, hogy szinte bele tudnék fulladni az avocadoba. A csokikrém az egyértelmű, hogy készül belőle. Azon kívül fokhagymával, borssal, sóval kikeverve lenmagropogóssal, az is evidens. De ha már ilyen sok van, legyen már valami más is. Jött a tipp: csinálj guacamolet. Jó, de mi a szösz az???? Gugli a barátod. Valóban. A recept egyszerűnek látszott, hát összedobtam. Vacsorára lenmagropogóssal ettem, ebédre hússal, cukkini-céklaspagettivel.

Hozzávalók:
2 avocado
1 kis fej hagyma
1-2 chili
1 paradicsom
só, bors
1 citrom leve
korianderlevél

Az avocadot villával szétnyomkodtam, majd krémesre kevertem a sóval, borssal. A hagymát és a chilit aprítóval (külön-külön) felaprítottam és belekevertem a krémbe. Citrom nem volt itthon, így almaecetet löttyintettem bele, bevált ez is, jó lett. Paradicsom sem volt épp friss, egyébként azt is apróra kell vágni, mint a bruschettába, olivaolajban áztatott aszalt paradicsomot aprítottam bele. Majd belekevertem a felaprított korianderlevelet és a hűtőben pihentettem egy fél órát.