A napokban eltöprengtem megint. Mintha ez menetrendszerű lenne, időnként felmerül a drága vagy sem a paleo életmód hatalmas kérdőjele. Na nem én pöckölöm a levegőbe, az valahol ott vibrál mindig olyan fejek feletti szövegbuborékban, akik még csak meg sem szagoltak egyetlen paleos ételt sem. Bár rosszul mondom, nem kérdezik. Kijelentik, hogy a paleo drága, tehát bizonyos kereseti szint alatt kivitelezhetetlen. Jó, ne menjünk bele, kinek mennyire vastag a pénztárcája. Vagy hogy blokkoktól, bevásárlólistától vastag-e, vagy ropogós-zizegős tíz- húszezresekkel. Viszonyítás kérdése, kinek mi a drága. Aztán én már kicsit meguntam ám ezt a bizonygatást, így hagyom is a csudába, ugyan nem győzködök senkit. De azért gondolkodjunk már. Ha egy négytagú család havi szinten százezret költ élelmiszerre, akkor feltétlenül biztosak lehetünk abban, hogy na, ezek paleosok? Vagy a másik család, aki csak ötvenből tud gazdálkodni, tutira zsíroskenyérrel lakik jól, ünnepnapon meg szór rá paprikát? Komolyan, már fárasztóvá kezd válni ez a téma. Paleos nem eszik feleslegesen. Rgo nem költ feleslegesen. Minőségre költ, amivel hamar és hosszú időre jóllakik. Pont. Persze, van a paleonak egy rongyrázósabb fajtája is, amikor roskadoznak a polcok a maglisztektől, félkész paleokajáktól, tésztáktól. Szerintem meg ez nem is igazi paleo. Én is használok maglisztet, nem azt mondom, hogy tiltólistás, dehogyis. Mindig van itthon, havi szinten veszek egyet. Más-más félét, ugyanis nen fogy el egy hónapban egy fél kilós kiszerelésű. Azelőtt tudod mennyit költöttem lisztre? Igen, búzalisztre. Kb ugyanennyit. Lángos, pizza, kenyér, palacsinta... aztán a cukor, 3-4 kilót biztos vettem havonta, de lehet, hogy többet is, hiszen minden hét végén süti volt. Vagy torta. Na jó, nem fogom levezetni az egészet, meg a tej satöbbi, felesleges. Vagy elhiszed, hogy nem drágább, vagy nem. Ha szezonális zöldséget, gyümölcsöt fogyasztasz a tojás meg husi mellé, és nem veszel felesleges nasikat, akkor ráadásul még a gyógyszereidet sem kell felíratnod. Már az is eleve nyereség. Nem csak anyagilag.
Szóval nem gond, ha van otthon ilyen-olyan magliszted. Használd hébe-hóba sűrítésre, vagy süss pár palacsintát vagy linzert vagy piskótát. Néha. A paleo nem erről szól. Ja, és igen, a nyírfacukor csaknem tízszer annyi, mint a cukor. És? Mennyit költesz cukorra? Nekem egy kiló nyírfacukor (netről 2000 alatt az ára) minimum 2 hónapig elég, de van, hogy még tovább is. Na mindegy, nem győzködök senkit, most már tényleg, inkább mutatom a mai vacsorát. Hetente porondon van.
Ennek a finom szószos, zamatos ételnek igazából nem adtam nevet. Csak "Szószos"-ként szoktuk említeni. Így mégsem nevezhetem. Nem? Egy blogban... ráadásul a fűszerek tetszőleges variálásával több változatot tudsz készíteni, és mindig telitalálat.
Hozzávalók:
1 csirkemell felkockázva
1 kis fej hagyma
2 gerezd fokhagyma
só, bors, kurkuma, kardamum, borsikafű, kakukkfű ízlés szerint
1 kk mustár
2,5 dl kókusztej, 1 teáskanál szezámliszt, 1 ek kókuszzsír, 1 ek szezámmag.
A kókuszzsíron megpirítom a hagymát, majd rádobom az apróra vágott fokhagymát, kicsit megkeverem, majd beleteszem a húst.
Kicsit kevergetve pirítom, majd megfűszerezem. Lefedve párolom, aztán rászórom a szezámlisztet, rápirítom.
Felöntöm a kókusztejjel, belekeverem a mustárt és sűrűre főzöm. a fűszercserével készíthetjük tárkonyosan, vagy majorannásan, vagy amit szeretünk.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése